برای مبل فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟ سوالی قدیمی که لازم است یک بار برای همیشه به آن پاسخ داد. هنگامی که برای خرید مبلمان منزل یا محیط کار به بازار مبل مراجعه می کنید فروشنده تلاش می کند با اصطلاحاتی تخصصی که ممکن است شما را گیج کند کیفیت محصولات را توضیح دهد.

این که کلاف مبل از چه نوع چوبی است یا جنس نشیمن مبلمان از فوم است یا اسفنج و موارد این چنینی. سوالی که پیش می آید این است که برای مبل فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟ چرا؟
در این مقاله به صورت تخصصی به بررسی هر دو گونه از این محصولات پلی یورتان می پردازیم تا بتوانید تصمیم گیری کنید که چه نوع مبلی را سفارش دهید که هم متناسب با سلیقه شما باشد و هم عمر طولانی داشته باشد، پس تا انتهای این مقاله از مکس فوم همراه ما باشید.

فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند

برای مبل فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

شکل و ظاهر مبل مهم است اما متریال مصرف شده در تولید آن مهمتر! قیمت وسایل منزل به گونه ای بالا رفته که مانند سابق نمی توان سالی یک دست مبل عوض کرد، به همین دلیل در کنار زیبایی ظاهری باید به کیفیت مواد اولیه به کار رفته در تولید آن نیز دقت کرد.
فوم سرد و اسفنج مواد اولیه پایه در تولید انواع مبلمان هستند که هر یک با توجه به نوع مبل و موارد استفاده آن کاربرد خاصی دارند. بنابراین باید با ویژگی های هر یک از آن ها آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید و مبلی مناسب سبک زندگی خود خریداری کنید.

مبلمان منزل باید از یک نشیمن راحت و نرم بهرمند باشد، از این رو نوع فوم به کار رفته در آن حائز اهمیت است. در قسمت نشیمن مبلمان با کیفیت از فوم سرد و اسفنج 35 کیلویی مبل استفاده می شود. هر دو ماده از نرمی مناسبی برخوردارند ولی مهم است بدانید که ویژگی های هر یک چیست و با توجه به ویژگی های آن کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید.

فوم سرد

فوم سرد نامی آشنا در صنعت مبلمان است که ممکن است ذهن شما را به سمت دما و … هدایت کند و تصور کنید دمای این نوع فوم همیشه سرد است اما معنای این اسم اصلا به این مفهوم باز نمی گردد. فوم های سرد از جمله فوم های پلی یورتان سلول باز هستند که در قالب و بدون استفاده از کوره تولید می شوند و به دلیل فرآیند تولید آن که در دمای پایین تری به نسبت فوم های گرم تولید می شود به این نام معروف شده است.

which one is better pu foam or sponge?

روند تولید این محصول به این شکل است که مواد اولیه را بوسیله سیستم های تزریق فشار قوی( high pressure ) داخل قالب هایی از جنس آلیاژ چدن و آلومینیوم میریزند و درب آن را می بندند، فعل و انفعالات شیمیایی بین آب، ایزوسیانات و پلی ال در فضای ایزوله درون قالب رخ می دهد و فوم سرد در محیط بسته و به دور از حرارت مستقیم تولید می شود.
فوم سرد به دلیل فشردگی سلول ها و فرآیند تولید آن از طول عمر بالاتری برخوردار است، همچنین به دلیل وجود منافذ باز و عبور راحت جریان هوا از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است . میزان نرمی و سفتی فوم سرد با توجه به فرمولاسیون ترکیب مواد اولیه و تراکم آن متفاوت است اما فوم های سرد موجود در بازار همگی در یک رده قرار دارند و میزان سفتی آن ها متوسط تا زیاد است.

این محصولات در سایزهای مختلفی تولید می شوند و ضخامت آن ها با توجه به نیاز تولیدکنندگان مبل انتخاب می شود. فوم سرد استاندارد معمولا 10 تا 14 سانتی متر ضخامت دارد که بسته به نوع مبل ممکن است ضخامت های مختلفی استفاده شود.

برای بررسی مشخصات، ابعاد و قیمت این نوع فوم ها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

قیمت فوم سرد مبل

فوم های مبلی معمولا از نوع سرد انتخاب می شوند چرا که به نسبت فوم های گرم از کیفیت و طول عمر بالاتری برخورد هستند. بد نیست کمی در مورد فوم گرم توضیح دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید

فوم گرم

این فوم ها تحت حرارت مستقیم تولید می شوند، به این شکل که مواد اولیه درون قالب ها ریخته شده و این قالب ها درون یک ریل به حرکت در می آیند و به کوره برده می شوند و با حرارت مسقیم فعل و انفعالات شیمیایی شروع می شود و فوم مورد نظر تولید می گردد. به کارگیری مواد شیمیایی خاص و نحوه تولید فوم گرم سبب می شود این محصول خشک تر از فوم های سرد باشد و خاصیت ارتجاعی و برگشت پذیری کمتری داشته باشد. این فوم اغلب برای ساخت صندلی اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرد و در صنعت مبل سازی کاربرد زیادی ندارد. فوم گرم به دلایل مختلف کیفیت مناسبی ندارد و با گذشت زمان پودر می شود و کیفیت خود را از دست می دهد. اگر فروشنده مبل به این نوع فوم اشاره کرد بدانید که کیفیت مبل مورد نظر پایین است و خیلی زود خراب می شود و در آنده نزدیک به تعمیرات فوم و اسفنج مبل نیاز خواهید داشت.

نحوه تشخیص فوم سرد از فوم گرم

برای تشخیص نوع فوم یک راهکار ساده وجود دارد. انگشت خود را به قسمتی از فوم فشار دهید، یک دقیقه در همان حالت بمانید سپس فشار را بردارید، اگر جای انگشت شما روی فوم باقی ماند فوم گرم است و در صورتی که جای فرورفتگی روی فوم باقی نماند و تغییری در ظاهر آن ایجاد نشد فوم مورد نظر سرد است.

شاید سوال شما این باشد که برای مبل فوم سرد بهتر است یا اسفنج اما ذکر این موضوع که انواع دیگری از فوم ها به نام فوم ویژه نیز وجود دارند خالی از لطف نیست. این فوم ها که از نظر سختی بین فوم سرد و گرم هستند کاربردهای خاص خود را دارند که در مقاله ای جداگانه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

اسفنج

اسفنج ها نوعی فوم پلی اورتان هستند که از ترکیب و پلیمریزاسیون مواد شیمیایی مخصوص و در شرایط خاص تولید می شوند. به این شکل که مواد اولیه به نسبت های معین درون یک محفظه فلزی به وسیله میکسر مخلوط و طی فرآیندی به محیط خاصی(کانوایر ) تزریق می شوند.

cold foam or sponge?

بر خلاف فوم های گرم و سرد فعل و انفعالات شیمیایی اسفنج ها خارج از قالب و کوره رخ می دهد. از این مباحث که بگذریم خوب است بدانید اسفنج همان ابر معمولی است که همه ما با آن آشنایی داریم و آن را دیده ایم، بله دیده ایم. تخته پاک کن های زمان تحصیل را به خاطر دارید؟ آن ها هم نوعی اسفنج بودند.

اسفنج مورد استفاده در تولید مبل با آنچه ما در دوران تحصیل دیده و لمس کرده ایم متفاوت است. اسفنج هایی که ما می شناختیم سبک بودند، خیلی زود مچاله می شدند و شکل ظاهری خود را از دست می دادند. اما اسفنج های مخصوص مبلمان از تراکم بالایی برخوردارند و به این سادگی شکل و ظاهر خود را از دست نمی دهند.

اسفنج در چگالی(دانسیته) های مختلفی تولید می شوند و نه تنها در نشیمن مبل بلکه برای پوشش کار در دسته ها و تکیه گاه مبلمان نیز استفاده می شوند. با توجه به انعطاف پذیری اسفنج های پلی یورتان، به کارگیری آن در صنعت مبل سازی بسیار مرسوم است.

برای بررسی مشخصات، ابعاد و قیمت این محصولات می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

قیمت اسفنج مبل

بر خلاف فوم های سرد که ضخامت آن ها موقع تولید مشخص می شود ضخامت اسفنج ها متغیر و قابل تغییر است. بنا به درخواست مشتری بعد از تولید آن را برش می زنند و در سایزهای مختلف برای بخش های مختلف مبل استفاده می شود.

در تولید مبلمان از انواع مختلف اسفنج ها با توجه به تراکم آن استفاده می شود. یک کاناپه را در نظر بگیرید، در تولید این کالا ممکن است همزمان از سه نوع اسفنج استفاده شود، مثلا برای تشک و نشیمن آن از دانسیته 35 کیلویی استفاده شود، برای نمای کار و روی دسته ها از 20 کیلویی و در پشتی مبل از 30 کیلویی.

اسفنج ها را با توجه چگالی آن ها مورد استفاده قرار می دهند، چگالی تعیین کننده تراکم و بالطبع طول عمر و برگشت پذیری اسفنج است. هر چقدر چگالی بیشتر باشد اسفنج محکم تر بوده و وزن آن بیشتر می شود.

در این بخش از مقاله به بررسی مزیت ها و معایب هر کدام از این محصولات می پردازیم تا شما نتیجه گیری کنید که برای مبل فوم سرد بهتر است یا اسفنج.

ویژگی ها

فوم های سرد

اسفنج ها

متوسط طول عمر

3 - 5 سال

2 - 3 سال

مقاومت در برابر فشار

زیاد

زیاد(بسته به تراکم)

قابلیت ارتجاعی

دارد

دارد

درجه سفتی

ملایم و سخت

نرم - ملایم و سخت

برای مبل راحتی فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

همانطور که در جدول بالا ملاحظه می کنید تفاوت زیادی بین فوم و اسفنج وجود ندارد و هر دو برای مصرف در مبلمان راحتی مناسب هستند. اما بهتر است بدانید که برای تشک و نشیمن مبلهای راحتی اسفنج مناسب تر است. انواع مختلف این محصول در دانسیته های بالا مثلا 35 کیلویی در قسمت نشیمن مبلمان راحتی به کار می رود.

نوع دیگری از ابر ها به نام اسفنج اچ آر موجود است که حالت ارتجاعی بالاتری نسبت به اسفنج های معمولی دارد. اسفنج های HR در دمای پایین تری تولید شده و همین امر سبب می شود مولکول های تشکیل دهنده آن به تعداد بیشتری تکثیر شوند.

اسفنج های اچ آر از نرمی خاصی برخوردارند و طول عمر بالاتری به نسبت سایر اسفنج ها دارند. این اسفنج های پلی یورتان حالت الاستیکی دارند و با کاهش فشار خیلی سریع به حالت اولیه خود باز می گردند.

برای مبل استیل فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

همانطور که موارد استفاده مبل های سلطنتی با مبل های راحتی متفاوت است متریال مورد استفاده در آن نیز یکسان نمی باشد. مناسب ترین گزینه برای استفاده در نشمین مبل های سلطنتی فوم سرد است. هر چند می توان از اسفنج با تراکم بالا هم استفاده کرد اما با توجه به ویژگی های فوم سرد بهتر است از این ماده اولیه در تولید مبلمان استیل استفاده شود.

فوم سرد یا اسفنج؟

فوم های سرد در ابعاد استاندارد مبل های سلطنتی در دو فرم ورقه ای و عدسی تولید و عرضه می شوند. تقاضای این محصولات پلی یورتان به قدری بالا است که شرکت های تولیدی اقدام به عرضه انبوه این نوع فوم در ضخامت های مورد نیاز مبل سازان می کنند. یکی از پرکاربردترین سایزها فوم سرد 10 سانتی است که تقاضای آن بیشتر برای مبل های سلطنتی و استیل است.

نتیجه گیری فوم سرد یا اسفنج؟

بیایید نتیجه گیری کنیم که در کل برای مبل فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟ در این مقاله گفتیم فوم و اسفنج هر دو از بهترین مواد اولیه مورد استفاده برای مبلمان هستند. بسته به نوع مبل می توان گفت کدام نوع بهتر است، با توجه به نوع مبلمان انتخابی شما می توان گفت که فوم سرد بهتر است یا اسفنج. اگر مبل راحتی انتخاب می کنید اسفنج در درجه اول قرار دارد و اگر مبل سلطنتی انتخاب کردید بهتر است از فوم سرد استفاده شود.

پیشنهاد ما این است برای انتخاب متریال مورد استفاده در مبل خود از طریق چت واتساپ از کارشناسان مکس فوم راهنمایی دریافت کنید.

سوالات متداول

  • برای مبل راحتی فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

با توجه به سبک و استایل مبل های راحتی و موارد استفاده آن ها توصیه می شود از اسفنج با دانسیته بالا یا اسفنج های اچ آر استفاده کنید.

  • برای مبل سلطنتی فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

برای مبلمان سلطنتی فوم سرد پیشنهاد می شود، این نوع مبل ها با توجه به استیل خاص خود نیازمند فوم های استاندارد از نظر سایز و ضخامت هستند.

  • در حالت کلی فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

فوم سرد و اسفنج هر دو مواد اولیه مرغوب و با کیفیتی هستند که با توجه به نوع مبلمان شما می توانند برای تعمیر و تولید مبل استفاده شوند.

https://tinyurl.com/2p86txcy

https://rb.gy/stmzwb

shorturl.at/fimz9

https://b2n.ir/u43210

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.